Żywe ogrodzenie Poznań z krzewów liściastych bądź iglastych, niskie bądź wysokie? Jakie ogrodzenie będzie najlepsze do naszego skweru? Natomiast jak je usadowić w gruncie i doglądać?

Żywe ogrodzenie z krzaków liściastych czy iglastych, niskopienne bądź wysokie? Które ogrodzenie będzie najbardziej odpowiednie do naszego skweru? Natomiast jak je posadzić a także pielęgnować?

Trudno przeceniać zalety zielonego ogrodzenia Poznań. Upiększa ogród, ochrania nas przed ulicznym zgiełkiem, kurzem, spalinami, jak również wzrokiem sąsiadów. Daje miły cień, zapewnia schronienie ptakom. Żywopłot osłabia siłę wiatru, nie powodując zawirowań powietrza, które powstają za litym murem ogrodzeniowym. Jednakże przed jego budową musimy zdecydować, jaką rolę ma spełniać w skwerze. Czy ma nas oddzielić od sąsiada, bądź zastępować ogrodzenie, bądź wspomóc w podziale ogrodu na mniejsze części oraz stworzeniu przytulnych zaułków? Powinniśmy też zdecydować, jaką płot będzie posiadało docelową wysokość. Od tego zależy wybór gatunku rośliny ewentualnie krzewu.

Olbrzymią zaletą ogrodzeń z drzew i krzaków iglastych jest ich całoroczna zieleń. W trakcie gdy szpalery z gatunków zrzucających listowie zimą staną się ażurowe, z iglaków w dalszym ciągu dobrze maskują nas przed wzrokiem natrętnych.

Przeważa głos, iż najlepsze na tego typu żywopłoty są tuje o kolumnowym pokroju, np. klasy „Smaragd” tudzież „Spiralis”, jakie bez przycinania trwają wąski kształt. Kiedy uzyskają należytą wysokość zmniejszamy je od góry.

Pozostałe iglaki, np. cisy czy świerki potrzebują regularnego strzyżenia.

Na zielone sztacheta z Winylu selekcjonujemy iglaki wytrzymałe na zimno. Delikatne tuje wschodnie a także cyprysiki Lawsona mogą przemarzać. Słabostką takich nasadzeń jest dosyć znaczna cena. Wynagradzają ją niezaprzeczalne zalety: iglaste szpalery nie śmiecą liśćmi, nie trzeba ich cyklicznie przycinać.

Na zielone ogrodzenie Poznań z drzew liściastych wybieramy gatunki, które mają wzniesione pędy i odpowiednio się rozkrzewiają po przycięciu. W tej funkcji najodpowiedniej sprawdzają się odporne na mrozy buki i graby.

Takie drzewa, regularnie strzyżone, odpowiednio się zagęszczają, wskutek czego pozyskane z nich zielone płoty, zdołają zastąpić wysokie ogrodzenia Poznań. Jeżeli wybierzemy rodzaje z kolcami, takie jak igliczna bądź robinia, wówczas przez ogrodzenie nie przedostanie się ani gość, ani zwierzę.

Zależnie od siły wzrostu danego gatunku mamy z nich zielone płoty o wielorakiej wielkości. Niskie (30-60cm) szpalery z berberysów służą za ramę rabat oraz ścieżek, rozdzielają od siebie różne części parku. Takie dekoracyjne ogrodzenia prezentują się najprawidłowiej, kiedy je systematycznie strzyżemy.

Spośród gatunków osiągających większe wymiary, jak np. ligustr, leszczyna czy jaśminowce, możemy uzyskać dość pokaźne zielone ogrodzenia wielkości 1,5 – 2m. Jeżeli mają separować ogród od ulicy, strzyżemy je nadając regularny kształt.

Gdy posadzimy z nich żywe ogrodzenie w głębi parku, zdołamy je prowadzić w formie swobodnej.

Bez przycinania rozrastają się w szerokim zakresie, podkreślając naturalistyczny charakter tej części ogrodu. Owo rozwiązanie zdaje poprawnie egzamin także w wypadku krzewów fantastycznie kwitnących, np. pięciorników, róży pomarszczonej, lilaków bądź żylistków. Choć te rodzaje wolno też strzyc, natomiast wtenczas znacznie lepiej rozkwitają.

Na zielone ogrodzenia Poznań polecane są również krzewy zimozielone.

Spośród tej grupy roślin na ogrodzenia Poznań najakuratniej nadaje się u nas bukszpan, i ostrokrzew Meservy. Lecz i one po srogich zimach bywają nieraz oszpecone przez liście. Na zachodzie Europy lubiane są zielone sztacheta plastykowe z laurowiśni lub zimozielonych gatunków berberysów. Na nieszczęście , w polskich warunkach klimatycznych ich liście nagminnie brązowieją z powodu mrozów. Wobec tego, o ile już zdecydujemy się na taki płot, powinien być on nieduży (do 60-80cm), aby można go było otulić na zimę agrowłókniną a także łatwo wydobyć zaschnięte części.

Jeżeli chcemy uzyskać szczególnie ozdobny płot, pożądane byłoby posadzić naprzemiennie dwie lub trzy odmiany tego samego krzewu (tawuły, berberysy, tuje), różniące się barwą.

Gdy zakładamy zielony parkan z gatunków zrzucających listki na zimę, opłacalnie jest obsadzić go innym, niewielkim, np. z iglaków względnie zimozielonej trzmieliny.

Elegancki wygląd mają zielone sztachety plastykowe strzyżone z wyobraźnią- z kędzierzawą liną „dachu” czy też wystrzyżonymi wieżyczkami. Trzeba im jednak poświecić wiele czasu.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s