Wierzba wypuści nawet spośród kawałka gałęzi.

Wierzba wyrośnie nawet spośród kawałka wiktów.

Mając na uwadze taką okoliczność, zdołamy z niej skonstruować bezprecedensowego modele płotów. Z racji tego nasz płot uzyska niepowtarzalny charakter a także będzie się wyróżniać wśród ogrodzeń w sąsiedztwie.

Wzrastające na działkach i grząskich torfowiskach wierzby od jakiegoś czasu zagościły w polskich parkach. Polubiliśmy je poprzez urodę oraz wiosenne kociaczki. Nie są pracochłonne, reflektują zaledwie mnóstwo nawodnienia oraz nieco światła. Nasycą się nieledwie dowolną glebą.


Malutko krzewów podoła też równie błyskawicznie stymulować stracone odrosty i odrośle. Wierzby wybitnie swobodnie odtwarzają również swój system korzeni. Wystarczy, iż skrócony lub nawet ułamany odrost zanurzony w słotnej ziemi po jakimś czasie wypuści korzenie i wręczy zaczątek kolejnej roślinie. Wybitna osoba wpadła na myśl, ażeby spośród wierzb tworzyć splecione sztachety ogrodzeniowe bądź parkany zalane liśćmi. Zapewne należałoby dysponować tak odkrywcze ogrodzenie. Najprzyzwoiciej do stworzenia takiego płotu zastosować poniższe typy wierzby:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), mieniona konopianką, oraz jej liczne mieszańce (np. Salix x smithiana)
wierzba purpurowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Każde te rodzaje wierzby na ogrodzenia mają parę wspólnych własności:

generują prostolinijne, długie i nader sprężyste pędy – na skutek tego można bez trudu nadawać postać ogrodzenia;
migiem odrastają po skróceniu- w niedługim terminie możemy wypleść skończone przęsło na płot;
nadzwyczaj bez trudu się ukorzeniają- nie potrzeba specjalistycznej wiedzy do założenia takiego płotu z wierzby.

Jak posiadamy już projekt na kształt płotu, musimy zdobyć stosowne wierzbowe gałęzie na ogrodzenie. Niestety, odszukanie ich w warunkach rzeczywistych jest uciążliwe, gdyż dziko rosnące krzaki okazjonalnie wypuszczają bardzo długie oraz proste pędy. Najpoprawniej jest zaplanować prywatną miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na rezultat będzie należało poczekać kilka lat.

W celu domniemania plantacji wierzby na ogrodzenie wybierzmy nasamprzód punkt w skwerze, niewiele przez nas uczęszczane a także najmniej widzialne.Wiosną, w marcu bądź w kwietniu, posadźmy w ową stronę sadzonki, z jakich wybiegną tzw. rośliny mateczne.

W charakterze sadzonek użyjmy zdrewniałe wierzbowe jednoletnie pędy długości 25-30 cm, jakie zdołamy pozyskać z dziko rosnących roślin. Nim zasadzimy wypada je zanurzyć na 24 godziny w wodzie, żeby się porządnie napiły, po czym wkopać w glebę, właściwie iżby górował tylko ostatni pąk. Musimy pamiętać, iż rośliny w mgnieniu oka się grubieją, z tej przyczyny powinny dojrzewać w odstępie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok albo dwa koncesjonujemy roślinom bez ograniczeń rosnąć, po czym ścinamy je| na wielkość około 20cm.
Wówczas po tym zabiegu wypuszczą trwałe, proste pędy, jakich wiosną nowego roku możemy użyć do budowy naszego ogrodzenia. Roczne pędy okazjonalnie przewyższają 2m, z tej przyczyny na dłuższe musimy poczekać choć jeszcze rok.

Z jednej rośliny otrzymamy od kilku aż do kilkunastu gałązek, które wolno wykorzystać do wyplecenia ogrodzenia.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s